גידול עגבניות

מקור העגבניה באמריקה התיכונה. היא שייכת למשפחת הסולנים. מבחינה קולינרית היא נחשבת ירק, מאחר שהיא נעדרת מתיקות, אך מבחינה בוטנית היא פרי לכל דבר.

 

תנאי אקלים

עגבניה מעדיפה חום ולכן תצמח טוב יותר בקיץ. בחורף הישראלי, רוב הסיכויים שהצמח ימות – אלא אם נגן עליו בחממה.

הצמח צריך שמש ישירה של לפחות 8 שעות.

צמח העגבניה רגיש ליובש ויש לשמור על הקרקע לחה (רצוי השקיה כל יום באמצעות מחשב השקיה).

זריעה/שתילה

את צמח העגבניה קל מאוד לשכפל. די לרוקן עגבניה טעימה במיוחד על אדמה, בקרבת טפטפות והעגבניה תנבוט. עם זאת, עדיף לבצע זאת ב"מנבטה". לוקחים מספר זרעים מעגבניות מוצלחות, שוטפים היטב ונותנים להם להתיבש. לאחר כמה ימים אפשר להנביט ב"מנבטה" בתוך מצע גידול. כאשר השתיל מכיל 4 עלים מפותחים ניתן לשתול אותו בקרקע. צמח העגבניה גדל באופן ניכר ולכן יש לשתול אותו במרווח של 60 ס"מ מצמח עגבניה אחר.

שכנים

עגבניה נהנית מקרבת בזיליקום לידה. ניתן לשתול אותו במרווח בין שתילי העגבניה.

גיזום

צמח העגבניה מתפצל מענף המרכזי לענפים רבים. כתוצאה מכן, שיח יכול להגיע לממדים גדולים. עם זאת, ככל שמספר הענפים גדל, יכולת הצמח להביא פירות קטנה. לכן מומלץ לגזום את צמח העגבניה. אנו נגזום את הענפים המשניים (או את חלק מהפיצול שלו בקרבת השורש). בתלות בתנאים האחרים, ניתן להשאיר את הענף המרכזי וענף נוסף לפרי. בתנאים טובים נוכל להשאיר ענפים מניבים נוספים.

בנוסף, עלים מתחילים להצהיב נוכל לגזום ובכך הצמח יפנה משאבים לעלים אחרים ובעיקר לפרי.

הדליה

פרי העגבניה כבד מאוד יחסית ליכולת הנשיאה של הצמח. כאשר הפרי מתקרב לגודלו המירבי, הוא נצמד לאדמה ועלול להרקב מהלחות או להאכל. לשם כך, נשתמש בהדליה. ניתן להדלות (להגביה) את הצמח באמצעות מבנה שניצור מענפי במבוק או בכל דרך אחרת.

כתיבת תגובה

הרשמו לקבלת ניוזלטר

קבלו עדכונים על אירועים מעניינים ולמדו עוד קצת על החיבור לטבע

גידול עגבניות