הגינה בפברואר

אז מה עושים עכשיו בגינה?

יוצאים החוצה ומרגישים… אם זה מרגיש כמו אביב, כמו פברואר 2018, אז מתחילים את גילוי האביב. ואם זה עדיין חורפי, מטפחים את הקיים וממתינים עוד קצת.

מתחילים עונה

התברכנו בארצנו בשתי עונות גידול עיקריות. החורף המבורך במים ובטמפרטורות קרות. והאביב והסתיו המבורכים בשמש נדיבה וטמפרטורות גבוהות. הקיץ הוא די קשוח לרוב הגידולים. ובדרך כלל אפשר להמשיך בו את גידולי האביב.

הקרקע

הקרקע עכשיו מאוד נוחה לעיבוד. במרחק של כמה ימים מהגשם האחרון, האדמה תהיה קלה לעיבוד. נפזר קומפוסט. רצוי כזה שהכנו אצלנו. ונתחח כדי להטמיע את הקומפוסט בקרקע. מומלץ לעצב את הקרקע, כך שיווצרו תעלות מסביב לערוגה. הגשמים האחרונים של העונה יחלחלו ויזינו את האדמה.

השקיה

נסדר את ההשקיה על הערוגה. מאחר ואנחנו נערכים לימים חמים, חשוב שנשתול ליד הטפטפות. הימים מתארכים והצמחים יצטרכו השקיה. השקיה באמצעות טפטפות היא חסכונית יותר. אופציה נוספת היא כמובן להשקות באמצעות דלי. אני אוהב לעשות שימוש חוזר במים – למשל מים ששטפתי בהם פירות וירקות. קנקן שנשאר ללא מכסה וכו'.

מה נגדל באביב?

הדרך הנוחה לזכור מה מגדלים בכל עונה, הוא באמצעות הכרת משפחות הצמחים.

הדלועים

הדלועים נהנים להתבסס בעונת האביב ועם פרוץ הקיץ יתנו לנו את פירותיהם. ניתן גם לגדל אותם בקיץ, אך התחלה באביב תיתן תוצרת טובה יותר. הדלועיים היא משפחה גדולה מאוד. צמחי המאכל העיקריים: דלעות (מבחר סוגים), מלפפון, מלון, אבטיח, דלורית, קישוא.

כמה מילים על כל אחד:
המלפפון, המלון והדלורית – מטפסים. אפשר לגדלם ליד גדר ולעזור להם בתחילת הדרך לטפס על הגדר. הפרי יתנוסס מעל הגדר. בתנאים טובים המלפפון יצמיח מספר פירות. המילון והדלורית – מספר קטן של פירות (1-2).

הקישוא – דומה יותר לשיח. הוא תופס כמטר רבוע לשתיל. יצמיח כפרי לשבוע.

הדלעת היא צמח גדול ומתפרס בקווים של כמה מטרים. שילוב יפה של דלעת הוא עם תירס, ושעועית. התירס צומח לגובה, הדלעת לצדדים והשעועית מטפסת על התירס ומעשירה את הקרקע בחנקן.

סולנים

הסולנים הם הבאים בתור. גם משפחה זאת גדולה. צמחיה המאכל שבה: חציל, עגבנייה, פלפל (מתוק וחריף), תפוח האדמה והשלפח (דובדבן היהודים).

עגבניית השרי, החציל והפלפל גדלים כשיחים. דובדבן היהודים הוא שיח עדין יחסית. העגבנייה גם היא שיח – לרוב יגדל מאוד וידרוש טיפול – גיזום או הדליה – קשירה לגובה. תפוח האדמה גדל כשיח עדין. אפשר לגדלו לגובה – לאחר שהוא מגיע לגובה של כחצי מטר, נוכל לכסות אותו באדמה ולהשאיר רק שליש ממנו בחוץ. זה יאפשר לו להצמיח עוד תפוחי אדמה.

צמחים נוספים

שפתניים – בזיליקום, מרווה, אזוב מצוי, רוזמרין, קורנית, זוטא לבנה, לבנדר, נענע, מנטה. צמחים אלה ברובם רב שנתיים ואם עדיין אין לכם ערוגת צמחי מרפא, זאת הזדמנות מצוינת להכין אותם.

בטטה – את הבטטה נרצה לגדל ליד גדר. היא מתפרשת לגובה ומפתחת את השורשים האכילים שלה בקרקע.

צמחי החורף – הזדמנות להעשיר עוד קצת בצמחי החורף – שושניים: בצל ירוק, בצל, שום, כרישה, עירית וסילקיים: סלק, מנגולד. סוככיים: גזר, כוסברה, כרפס, פטרוזיליה ושומר.

 

כתיבת תגובה

הרשמו לקבלת ניוזלטר

קבלו עדכונים על אירועים מעניינים ולמדו עוד קצת על החיבור לטבע

הגינה בפברואר