על מדבור, עשבים ויערות מאכל

כידוע, בחקלאות הרגילה, אין בין עצי המטעים מקום לעשבים. הם נחשבים אויב ומטופלים בדרכים שונות. הם נחשבים כזוללי מים ולוקחים את המים על חשבון העצים. ברשויות השונות, מרססים נגד עשביה ברעלים. פעמיים בשנה טרקטור מוציא את העשביה, כדי למנוע סכנת נחשים או שריפה. גם בהרבה גינות מרססים ברעלים את האדמה כדי למנוע נביטה של עשבים.

עד כה, בעלי חיים שרועים ואוכלים עשבים נחשבו כגורם במדבור! מסתבר שהגיע הזמן לשבור פרדיגמה זאת!

בהרצאתו המעניינת מסביר אלן סבורי, כי העדר חיפוי לקרקע הוא שגורם למדבור.

הוא מסביר שהאדמה אשר אין עליה חיפוי, גורמת לשינוי אקלים ברמה הגלובלית! לא פחות מכך! הוא מסביר זאת כך: חיפוי על הקרקע גורם לשמירה על טמפרטורת האדמה נמוכה, כמו בלילה. ביום, כאשר השמש במרום ואין חיפוי, הקרקע מתחממת והקרינה של השמש מוחזרת חזרה אל האטמוספירה, אשר מתחממת.

לדבריו, השיטה הנכונה לטיפול בבעיות המדובר, הינה ניהול מערכתי: רעיה של עדרים במרחבים השונים. בדומה לעדרים שחיים בשטחים נרחבים ואשר נרדפים על ידי טורפים, כך עלינו לחקות את הטבע ולהנדיד עדרים במרחבים. פעולת העדרים היא שיטוח של העשבים על הקרקע. פעולה זאת יוצרת חיפוי, אשר שומר על המים בקרקע! כך עשבים וצמחים נוספים יכולים לחיות במשך כל השנה ולהיות חלק מתהליך סוקסציה – התהליך הטבעי של יצירת יער מאכל, בדיוק הפוך ממדבור.

בראיית הפרמקל'ר – עשבים הם ברכה! הם חזקים ומעמיקי שורש. הם שואבים מעומק האדמה מים וגורמי הזנה. כל מה שעלינו לעשות הוא לגרום לגיזום תקופתי שלהם. בין עם ע"י רעית עדרים, עישוב ידני או כיסוח מכני. אדמה אשר מכילה חומר אורגני מאפשר למים לחלחל טוב יותר. החומר האורגני עוצר פיזית את המים והם לא זורמים לנחלים (ומשם מגיעים לים). החומר האורגני משפר את אחיזת המים בקרקע ע"י שיפור יכולת החלחול שלה!

אז מה אנחנו יכולים לעשות?

– לשמור על הקרקע אצלנו בגינה מחופה. ניתן לחפות ברסק גזם, עלי שלכת, קש או כל חומר אורגני אחר.

– להעדיף תוצרת מחקלאות טבעית או בת קיימא. החקלאים האלה דואגים לשמור על הקרקע מחופה ולא נלחמים בעשבים באמצעות רעלים.

– לפנות לרשויות המקומיות ולהסביר להם שהם גורמים לנזק לאדמה, לאוויר ולמים שלנו! כיסוח העשבים והשארתם על האדמה יאפשרו לאדמה לחיות. צמחים רב שנתיים ישרדו, האויר והמים לא יזוהמו ולכולנו יהיה טוב יותר!

עוצרים את המדבור, יוצרים יערות מאכל!

 

כתיבת תגובה

הרשמו לקבלת ניוזלטר

קבלו עדכונים על אירועים מעניינים ולמדו עוד קצת על החיבור לטבע

על מדבור, עשבים ויערות מאכל