קונים או מלקטים?

לימדו אותנו לקנות לפי רשימת קניות. הרשימה היא משהו שמגיע מתוכינו. הוא נוצר מרשימה של דברים ש"בא" לנו שיהיה לנו או ממתכונים שאנחנו רוצים להכין ואנחנו עוקבים אחרי המצרכים שכתובים שם. כמובן שה"בא" לנו מושפע מהתמכרויות וזה לאו דווקא לטובתינו, אבל על כך בפעם אחרת.

בסדנא תזונה אינטגרטיבית לימד אותנו זוהר על המורה שלו, שמזמין במסעדה, לא לפי התפריט, אלא לפי מה שמרגיש לו שהוא צריך כעת. עכשיו אני מרגיש צורך למתוק, עכשיו אני מרגיש צורך לאורז וכו'.

עלתי בי השאלה – מדוע בעצם זה ככה?

ניזכרתי בעוד מורים שלי. ד"ר שמואל בן נפתלי, שהעביר סיור ליקוט בנחל אלכסנדר ובהמשך אופק מטיולי הלקטים. בגישה הזאת, אנחנו בעצם מתבוננים כלפי חוץ ומזהים מה יש שם בחוץ? מה נראה טוב? מה גורם לי רצון לאכול אותו. לומדים כיצד לגשת למזון שאנחנו לא מכירים, לגשש, להרגיש על השפתיים. אח"כ לתת טעימה קטנה ולראות מה קורה. הכל בנחת, בהתבוננות. מורידים את התדר ממשימתיות לתדר של הזנה (ביולוגית – לתת למערכת הסימפטית לנוח ולתת את המקום למערכת הפאראסימפטית). בליקוט נשאל את עצמנו האם זה עלי החוביזה או אולי פרחי החרדל שמתחשק לי עליהם? בגישה זאת, אנחנו בעצם יוצאים החוצה ורואים מה זמין ואז באופן אינטואיטיבי אנחנו מחליטים מה טוב לנו.

אני מוצא שעשיית קניות לפי רשימה עשויה להיות פחות כלכלית. במיוחד בנוגע לתוצרת טריה, שבה המחירים משתנים בהתאם למזג האוויר ולאור ביקושים משתנים. כאשר קונים בשוק, יש, לדעתי, מקום לתת לחושים שלנו להחליט – האם הירק נראה לי בריא? האם אני צריך אותו כרגע? כאשר אנחנו קונים באינטרנט – יש לנו יכולת מוגבלת להרגיש את האנרגיות של הירק, אבל אז נוכל להתרשם מהמחירים – מה זול ומתאים לי?

לסיכום – בעוד שהורגלנו לקנות לפי רשימה, יש מקום לאזן את ההרגל הזה ולאמץ קצת מעולמו של הלקט. זה שמתבונן ומרגיש. זה שבוחן את מה שקורה בחוץ ולא רק את מה שקורה בפנים.

נשמח לשמוע כאן למטה מה דעתכם בנושא.

כתיבת תגובה

הרשמו לקבלת ניוזלטר

קבלו עדכונים על אירועים מעניינים ולמדו עוד קצת על החיבור לטבע

קונים או מלקטים?