מוצרי קוסמטיקה ואיפור נמצאים בשימוש אלפי שנים. ישנם ממצאים ארכיאולוגים מתקופת הפרעונים. בתנ"ך איזבל מוזכרת כמתאפרת: "וְאִיזֶבֶל שָׁמְעָה, וַתָּשֶׂם בַּפּוּךְ עֵינֶיהָ וַתֵּיטֶב אֶת-רֹאשָׁהּ, וַתַּשְׁקֵף, בְּעַד הַחַלּוֹן". בחברות לא מופרות (שבטי מקומיים), משתמשים באיפורים כחלק מטקסים, הבלטת הדמות הדומיננטית ועוד.

ניתן להניח שעד לפני כמאה שנים, האיפור והקוסמטיקה היו עשויים מחומרים טבעיים ואיכותיים. אך עם פרוץ התקופה התעשייתית, מיוצרים מוצרים הכוללים תזקיקי נפט וחומרים סינטטיים אחרים. מוצרים אלה מיוצרים בתהליכים סדרתיים המבטיחים מוצרים אחידים בעלות יצור לא גבוהה. 

הדרישה הגבוהה למוצרים אלה, והיוקרה מסביבם, משפיעים על הקונה לקנות במחירים גבוהים מוצרים שעשויים מחומרים סינטטיים.

העור שלנו, הוא כמובן הגבול שלנו מהעולם החיצון. הוא שומר על האיברים הפנימים, מונע זיהומים. אך הוא גם משמש, לפי גישה מזרחית, כריאה שלישית: מרבית הפסולת מהגוף מפונה דרך הצואה והשתן. אך גם לריאות ולעור תפקיד בפינוי חומרים מיותרים. לפי גישות טיפול ארומתרפית, מחלות עור נגרמות, עקב בעיות בפינוי הפסולת – עצירות מתמדת, תפקוד לקוי של הכבד, תפקוד לקוי של העיכול – למשל העדר אנזימי עיכול וכד'. 

מתוך ראיה זאת, ניתן להבין שחשוב מאוד לשמור על העור "נושם" – ללא חומרים אשר מונעים ממנו לפלוט החוצה ולהתנקות. שיבושים במנגונונים הטבעיים של הגוף יכולים לגרום לבעיות עור שונות – אקנה (חסימה בדרכי הפינוי של העור), פסוריאזיס (יצור מוגזם של תאי עור), אקזמה ועוד.

בתהליך הלמידה שלי נחשפתי למספר עובדות, אשר שינו את דעתי על מוצרים קנויים (כולל מזון וקוסמטיקה):

1) הכלל הבסיסי הוא שאם לא מובנים שמות הרכיבים, זה כנראה לא משהו שאתה רוצה לאכול או למרוח על עצמך. חומרים אשר נמרחים על הגוף, נספגים דרך העור אל הדם ומשם לכל הגוף.

2) דאודורנטיים רבים מכילים אלומיניום, אשר תפקידו לסתום את נקבוביות העור ולמנוע הזעה. עור "סתום", כאמור, מונע ממנו להתנקות ולנקז החוצה חומרים מיותרים.

3) סבונים מורידים את שכבת ההגנה הטבעית של הגוף. העור מפריש סבום דרך הנקבוביות בעור. תפקיד הסבום הוא למנוע מהעור להתייבש. עם הסבום מופרשים החוצה תאים מתים ועוד. ניקוי יתר שלו, חושף את העור לזיהומים.

לסיכום – העור הוא האיבר הגדול בגוף. תפקידו לשמור עלינו וחשוב שאנחנו נשמור עליו. היגיינת יתר והורדת שכבת ההגנה חושפת אותנו. ציפוי העור במשחות או קרמים המכילים כימיקליים, נספגים דרך העור וגורמים למערכות הניקוי שלנו פעולה מאומצת יותר. חסימה של העור, מונעת ניקוז.

אנו ממליצים על שימוש מצומצם בתכשירים קוסמטיים ועל העדפה של תכשירים טבעיים, אשר שומרים על העור ומטפחים אותו.

כתיבת תגובה

הרשמו לקבלת ניוזלטר

קבלו עדכונים על אירועים מעניינים ולמדו עוד קצת על החיבור לטבע

קוסמטיקה…