רשמים מהביקור בחווה האיקלום של הפקולטה לחקלאות (רחובות)

מטרת הביקור הייתה ללמוד על אקלום מספר מיני עצים בארץ ובפרט על מיני המנגו. הועבר ע"י אגרונום תמנה שוער. הביקור היה מעשיר מאוד וגם טעים. להלן חלק מהרשמים.

צ'ה

 

 

IMG_20130813_074202.384

 

פרי קטן ומעניין. מכיל זרעים (קטנים וניתן לבולעם). הטעם מעניין, אך לא טעים באופן מיוחד.
כמה עובדות עליו שלמדתי באתר של משתלת וולך:

  • מגיע מסין.
  • די עמיד, אך בכל זאת בשלב אקלום ראשוניים בארץ.
  • חד-מיני – דורש זכר ונקבה.

מחלות ומזיקים

מחלות עצים מגיעים בעקבות יבוא לא חוקי של צמחים. הסיכון קיים בעיקר בצמחים חיים, אך יכול גם לקרות ביבוא זרעים. הוזכר בהקשר של מחלת בשם שרקה התוקפת עצי פרי גלעיניים (אפרסק, שסק ועוד). התחילה באירופה והתפשטה לארה"ב. לארץ הגיע עם יבוא לא חוקי של עצים. ההתפרצות הראשונה התגלתה במשק שכן למי שייבא את העצים. ללמדנו שיבוא כזה יכול לסכן ענף שלם ולא רק אותנו. הוזכר בקצרה גם החומיני התוקף תפוחי אדמה, עש בשם אנרסיה.

זבוב הים התיכון הוא מזיק מרכזי התוקף פירות בארץ. גם הוא היגר ממדינה אחרת. ההתמודדות איתו קשה וכוללת מלכודות, כיסוי העץ ברשתות (יעיל למשל בתאנים) או שיקוק (כיסוי בשקית) של הפרי, למשל רימון.

עץ שעועית הגלידה

עץ המגיע למימדים גדולים. מעשיר את הקרקע ע"י קשירת חנקן. פריו הוא תרמיל המכיל מעין צמר גפן לבן מסביב לזרעים. תמנה הדגישה שיש זנים לעץ וכדאי לבחור ריבוי מעץ המוכר לנו הנותן פרי עשיר יחסית בתוכן והטעים לנו.

מנסיון אישי, הריבוי של העץ פשוט. הזרעים נובטים בתוך התרמיל ומה שנותר הוא לשתול אותם בקרקע לחה. ההתפתחות מהירה ויפה.

קריסה גדולת פרי

800px-Starr_010820-0009_Carissa_macrocarpaצמח נוי השכיח בגנים רבים. הפרי האדום ניתן לאכילה. טעמו מעניין. הצמח משמש כגדר חיה. פריחה לבנה נאה. צימוח מהיר.

בערך בויקיפדיה משווים את הפריחה ליסמין ומציינים שפורח תשעה חודשים בשנה!

 

 

 

תפוח הורד

 פרי חביב. לפי אתר משתלת "הדר נוי" אין לו קשר לתפוח לא בטעם ולא בנוף. לדעתי טעמו נחמד ומגוון. עוד מציינים באתר כי הוא גדל כעץ קטן או שיח.

 

 

 

 

גויאבה תותית

IMG_20130813_080251.630 פרי קטן ונחמד. מזכיר את הגויאבה. לי לא הזכיר את התות… העץ קטן מימדים ונראה לי כתוספת מעניינת לבוסתן עצים בייתי.

לפי אתר אורגניקו העץ פשוט לגידול ונותן פרי לאחר שנתיים שלוש.

 

 

 

 

ספוטה שחורה

IMG_20130813_080545.450ספוטה שחורה לא יצאה לנו לטעום בביקור זה (לא הבשיל עדיין). פרי מיוחד המזכיר במרקם שוקולד. העץ הוא גדול מימדים. אתר אורגניקו מזהירים אכילת פריו כאשר הוא בוסר וממליצים לקטוף אותו כאשר הוא בוסר ולהמתין להבשלה.

IMG_20130813_080554.448

 

עד כאן חלקו הראשון של הסיקור. המשך יבוא.

 

תגובה אחת

כתיבת תגובה

הרשמו לקבלת ניוזלטר

קבלו עדכונים על אירועים מעניינים ולמדו עוד קצת על החיבור לטבע

רשמים מהביקור בחווה האיקלום של הפקולטה לחקלאות (רחובות)